Tak jako státní znak a vlajka reprezentují navenek každý suverénní stát, obecní znak a prapor jsou symboly, jimiž by měla disponovat každá plnoprávná obec. Tvorba těchto symbolů se řídí po staletí vytvářenými uznávanými pravidly. I naše obec usiluje o získání obecních symbolů. Spolupracujeme s Bc M. Štorkem. Nejprve nám vytvořil logo, které používáme na obecních dokumentech a můžete jej vidět i na našem zpravodaji. Barevně představuje hnědé velké L (kmen s kořenem olše) se zeleným  listem olše na modré ploše. Pod ním je žlutý nápis obce.

V této podobě by však erb nevyhovoval heraldickým pravidlům, a tak musel být přepracován. Bylo několik návrhů, ke kterým se vyjadřovali i naši občané.
Při výběru vhodné symboliky je třeba podle hlavních zásad tvorby a schvalování obecních symbolů přihlížet k
názvu obce
a jeho možnosti vyjádření prostřednictvím tzv. mluvícího znamení, nebo
části obrazu z historických pečetí a razítek
. Dále je možno použít
atribut světce,
u nás je to
sv. Antonín,
významná stavba
nebo
přírodní dominanta
atd.
K olším, které lemují místní potok a rostou v okolí naší obce, máme hlubší vztah. Podle nejstarší kroniky vychází název naší obce Leštinka z leští (po staru olšina). Pan Bc. Štorek nalezl i části olše na obecním razítku z roku 1914 s podpisem starosty Františka Hrušky.


Razitko

Máme zde i přírodní dominantu, která prochází celým katastrem obce. Je to potok s břehy porostlými olšemi a jsou zde i zatopené lomy, kde rostou olše a břízy.

Z těchto atributů vychází i nové návrhy erbu naší obce.

Návrhy

Ve španělském štítu je na stříbrné (bílé) a alternativně zlaté (žluté) ploše, umístěn zjednodušený list olše lepkavé. V dolní části je modrá symbolizující potok a vodní plochy zatopených lomů. Z těchto erbů vychází i návrhy praporů.

Návrh praporů
Návrh praporů

Na veřejném zasedání, dne 17.3.2008, představil Bc. M. Štorek již předběžně projednané a odsouhlasené PhDr. Karlem Mülerem dva návrhy erbu a praporu obce Leštinky.

Po diskusi a hlasování byl
jednohlasně odsouhlasen erb a prapor se zlatým (žlutým) podkladem.

Více se můžete dočíst v odkazech níže.

Udělení obecních symbolů zobrazit
Vysvěcení obecních symbolů zobrazit

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>