Vyhledávání

rozšířené vyhledávání ...

Kalendář

Po Út St Čt So Ne
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Navigace

Obsah

Tak jako státní znak a vlajka reprezentují navenek každý suverénní stát, obecní znak a prapor jsou symboly, jimiž by měla disponovat každá plnoprávná obec. Tvorba těchto symbolů se řídí po staletí vytvářenými uznávanými pravidly. I naše obec usilovala o získání obecních symbolů. Mgr Štorek nám nejprve vytvořil logo, které používáme na obecních dokumentech a můžete jej vidět i na našem zpravodaji. Barevně představuje hnědé velké L (kmen s kořenem olše) se zeleným  listem olše na modré ploše. Pod ním je žlutý nápis obce.

V této podobě by však erb nevyhovoval heraldickým pravidlům, a tak musel být přepracován. Bylo několik návrhů, ke kterým se vyjadřovali i naši občané.
Při výběru vhodné symboliky je třeba podle hlavních zásad tvorby a schvalování obecních symbolů přihlížet k
-- názvu obce a jeho možnosti vyjádření prostřednictvím tzv. mluvícího znamení
-- části obrazu z historických pečetí a razítek
-- atribut světce  u nás je to sv. Antonín,
-- významná stavba
-- přírodní dominanta

K olším, které lemují místní potok a rostou v okolí naší obce, máme hlubší vztah. Podle nejstarší kroniky vychází název naší obce Leštinka z leští (po staru olšina). Pan Mgr. Štorek nalezl i části olše na obecním razítku z roku 1914 s podpisem starosty Františka Hrušky.

Obecní razítko z roku 1914

Máme zde i přírodní dominantu, která prochází celým katastrem obce. Je to potok s břehy porostlými olšemi a jsou zde i zatopené lomy, kde rostou olše a břízy. Z těchto atributů vychází i návrhy erbu naší obce.

Návrh erbu obce Leštinka

Ve španělském štítu je na stříbrné (bílé) a alternativně zlaté (žluté) ploše, umístěn zjednodušený list olše lepkavé. V dolní části je modrá symbolizující potok a vodní plochy zatopených lomů. Z těchto erbů vychází i návrhy praporů.

Návrh praporu obce Leštinka

Mgr. Štorek projednal a nechal odsouhlasit navržené symboly PhDr. Karlem Mülerem, který je členem podvýboru pro  heraldiku při  Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR. Obecní zastupitelé na  veřejném zasedání, dne 17.3.2008, projednali tyto návrhy a  jednomyslně odsouhlasili erb a prapor se zlatým (žlutým) podkladem.