Obsah
První písemná zmínka o obci Leštinka je z 8. června 1392, kdy byl do zemských desek v Praze vložen zápis, jimž předává pan Smil Flaška z Rychmburku pánům Berkovi a Bočkovi z Poděbrad hrad Rychmburk. Leštinka byla v první polovině minulého století významným střediskem těžby žuly, v okolních lomech pracovalo 400 až 500 kameníků. Dnes jsou památkou pouze zatopené lomy a viadukt s vytrhanou a zarostlou železniční vlečkou z jednoho z největších lomů „Mikšov“ do Ždárce u Skutče. Historii těžby a výroby kamene tak dokumentuje nově otevřená expozice v Městském muzeu Skuteč.
Leštinka se nachází v pahorkaté části okraje Českomoravské vysočiny mezi Skutčí a Vrbatovým Kostelcem. Dolní část obce se rozkládá v údolí rokliny podél pravého břehu potoka Žejbro. Ten je po většinu roku malým či dokonce vyschlým potůčkem, ale v období dešťů nebo jarního tání se z něho stává dravá řeka. Například v roce 1953 vystoupila 1 m nad úroveň mostu.
Od června 2008 je naše obec držitelem dekretu o udělení obecního znaku a vlajky. Ten jim byl předán z rukou předsedy poslanecké sněmovny ing. Miloslava Vlčka. V roce 1999 byla zakládajícím členem nově vzniklého sdružení Mikroregion Ležáky – Skutečsko, jehož asi největším počinem bylo zprovoznění cyklotrasy po všech obcích tohoto mikroregionu.
V roce 2016 obdržela obec Leštinka v krajském kole soutěže Vesnice roku ocenění za spolkovou činnost mládeže tzv. "Bílou stuhu" včetně finanční odměny 100.000,- Kč od Pardubického kraje.
K 1.1.2021 žije v Leštince 156 obyvatel. Obec Leštinka je plně plynofikovaná s vlastním vodovodem. V současné době se zpracovává projekt na odkanalizování obce pomocí systému "domovních čističek". V obci je obchod se smíšeným zbožím, jehož zřizovatelem je obecní úřad.
Dopravní obslužnost je zajišťovaná autobusy na trase Skuteč- Chrast, případně vlakem z nedalekého Prosetína.