rozšířené vyhledávání ...

Výstava: Josef Večeřílek

Akce je vhodná pro děti

Josef Večeřílek Od úmrtí tohoto pozoruhodného člověka letos uplyne 90 let. Představena je jeho sběratelská kolekce i unikátní soubor dřevořezeb českých hradů a zámků, zapůjčených z fondu Etnografického ústavu Moravského zemského muzea v Brně.

Datum konání: 22. 6. 2021 - 12. 9. 2021 začátek od 09:00

Místo konání: Regionální muzeum Skuteč, Rybičkova 364, Skuteč, 53973

Typ akce: trhy, výstavy, veletrhy

Organizátor: Regionální muzeum Skuteč

Doba trvání: 82.3 dní

Plné vstupné: 20 Kč

Snížené vstupné: 10 Kč

Svéráz Josefa Večeřílka

Většina současníků asi nad tímto jménem pokrčí obočím – kdo to byl? Starší si možná vzpomenou, že ještě v šedesátých letech nějaký Večeřílek žil v malém domku čp. 31 v ulici Vítězslava Nováka poblíž křižovatky s obchvatem. A ti nejstarší by si možná vybavili, že se u nich doma říkalo, že tenhle dům stavěl Josef Večeřílek, nebo že jim opravil střechu, postavil nová kamna, v nouzi jim půjčil peníze bez úroků anebo vyřezal krásný rám na obraz nebo svatební fotografii. Pan Večeřílek se naučil a mistrně ovládal řadu řemesel.

Život se s ním nijak nemazlil. Vyrůstal v obci Víska u Chotěboře v nemajetné rodině. V šesti letech mu zemřela maminka a s macechou moc dobře nevycházel. Už jako malý kluk nastoupil do mlýna, kde brzo zvládal všechny práce, včetně tesařiny. Při cestách po zkušené obešel desítky mlýnů v Čechách a po delší době strávené v Chrudimi se s početnou rodinou usadil ve Skutči.

To již prováděl celou řadu stavebních prací a cizí mu nebyla ani nová technika motorů a strojů. Dokonce se stal členem rady města, kde působil ve stavební komisi. Velkou životní vášní mu bylo řezbářství a sběratelství. Vážil si starožitností všeho druhu, zvláště pak precizně řemeslně zpracovaných výrobků. Polovinu jeho sbírky v roce 1920 odkoupilo skutečské muzeum, řadu věcí do muzea sám daroval.

Právě předměty z Večeřílkovy sbírky představíme na letní výstavě (malované talíře, keramika, vyřezávané rámy, podmalby na skle, chladné a palné zbraně, stojan na pušky, mince a mnohé další). Z jeho vlastního díla doporučujeme shlédnout soubor dvaadvaceti řezeb českých hradů, zámků a jiných zajímavostí. Z našeho okolí se jedná třeba o hrady Rychmburk, Košumberk nebo Žleby. Jedná se o unikátní dílo vystavované i v zahraničí. Vše bude doplněno úryvky z jeho vzpomínek, které sepsal na sklonku života. Zemřel 29. srpna 1931 ve věku nedožitých 76 let.

Vytvořeno: 24. 5. 2021
Poslední aktualizace: 1. 9. 2021 15:47